Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W starostwie rozmawiali o Kresach w rocznicę Podkamienia

Stanisław Chodorowski
Klasztor Dominikanów (obecnie Studytów), w którym ludność polska, w tym żołnierze AK, schroniła się przed atakami UPA
Klasztor Dominikanów (obecnie Studytów), w którym ludność polska, w tym żołnierze AK, schroniła się przed atakami UPA fot. wikipedia.org
W Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wołowie – 16 marca 2012 roku odbyło się spotkanie z okazji 68 rocznicy mordu ludności polskiej w Podkamieniu. Spotkanie połączono z prelekcją historyczną na temat ludobójstwa na Kresach.

Organizator - Stowarzyszenie Kresowe „Podkamień” oraz Biblioteka Pedagogiczna w Wołowie, zatroszczył się również o oprawę religijną. Rozważania w rocznicą mordu odbyła się także mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Wołowie, którą celebrował ks. Stanisław Małysa.

Po uroczystej mszy świętej uczestnicy przedsięwzięcia spotkali się w Starostwie Powiatowym w Wołowie, gdzie gości powitał Starosta - Marek Gajos. Następnie Stanisław Srokowski opowiedział o związkach swojej twórczości z wydarzeniami na Kresach. Przybliżył słuchaczom swoją trylogię: „Ukraiński kochanek”, „Zdrada” oraz „Ślepcy idą do nieba”. Sylwetkę Stanisława Srokowskiego – znanego pisarza, przedstawiła słuchaczom Agnieszka Jarosz z Biblioteki Pedagogicznej w Wołowie.

Słowo na temat Kresów wygłosił również Prezes Stowarzyszenia Kresowego „Podkamień” - Henryk Bajewicz. W swoim wystąpieniu przypomniał on o tragicznych wydarzeniach z 12 marca 1944 roku w Podkamieniu, polemizując ze słowami zwolenników teorii pojednania za wszelką cenę. Opowiedział między innymi o dotychczasowych trudach budowy pomnika upamiętniającego zamordowanych w miejscowości Podkamień na Ukrainie. Nakreślił także w ogólnym zarysie plany organizacji uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika w Podkamieniu.

Ostatni z prelegentów - prof. Bogusław Paź opowiedział zebranym o organizacji konferencji naukowej w czerwcu 2010 roku oraz o jej efekcie, którym jest się tom: „Prawda historyczna a prawda polityczna. Ludobójstwo na Kresach południowo-wschodniej Polski w latach 1939-1946”. Konkludując swoje rozważania redaktor tomu przedstawił problemy z jakimi spotkał się przy organizacji konferencji, jak i przy publikacji.

Na zakończenie zgromadzone audytorium obejrzało fragment filmu przedstawiającego efekty wyjazdu szkoleniowego nauczycieli historyków szkół dolnośląskich na Kresy, który został zorganizowany przez Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie – Krystynę Adaśko. Dodatkowo po wszystkich prelekcjach rozlosowano wśród uczestników spotkania pamiątkowe upominki książkowe, które ufundowało Stowarzyszenie Kresowe „Podkamień”.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto