Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wołowski: Fundacja Lubiąż zachęca w ten weeend do zwiedzania opactwa

Magdalena Kozioł
Opactwo pocysterskie w Lubiążu zaprasza tych, którzy nie widzieli, tych, którzy widzieli i chcą zobaczyć więcej oraz ciekawych stromych strychów i głębokich piwnic - tak do odwiedzenia tajemnic opactwa zachęca Fundacja Lubiąż.

W sobotę i niedzielę (11 i 12 maja) od godz. 10 do 18 będzie można zwiedzieć kompleksy pocysterski z dodatkowymi miejscami ( komnatami gościnnymi w części pałacowej, klasztornymi korytarzami, wirydarzem klasztornym, celą dawnych mnichów i biblioteki, która w czasach świetności zakonu jednej z największych w Europie).

Dzisiaj wnętrze biblioteki – ogromnej dwupoziomowej sali – wypełnia potężne rusztowanie, bo wspaniałe freski są nadal w trakcie konserwacji.

Głównymi atrakcjami pozostają już odrestaurowane sale. Jadalnia opata z freskiem Michała Willmanna (1630-1706), wybitnego malarza śląskiego baroku, który w Lubiążu spędził większość życia, pracując głównie dla cystersów

Reprezentacyjna Sala Książęca w pałacu opackim, najokazalsze barokowe wnętrze na Śląsku; malarz Filip Bentum, sztukator Ignacy Provisore i rzeźbiarz Franciszek Mangoldt - znakomici artyści XVIII-wiecznego Śląska - ozdobili dwupoziomową salę motywami sławiącymi Habsburgów i katolicyzm. Apoteozę wiary przedstawia m.in. olbrzymi plafon (około 380 m kw.), jeden z największych obrazów w Europie. Tak, jest to obraz olejny składający się z 14 brytów i podwieszony pod sklepieniem

Pieczołowicie odrestaurowany został refektarz letni mieszczący się w części klasztornej; akustyka refektarza jest niesamowita - szept z jednego końca sali wyraźnie słychać w drugim; można klasnąć w dłonie, a dźwięk niesie się jak kaskada, załamuje się, odbija, zwielokrotnia.
Miejsce, gdzie przed wiekami zakonnicy w ciszy spożywali posiłki, wygląda jak sala balowa - cała w pastelach i sztukateriach. Plafon autorstwa Feliksa Schefflera ukazuje "Cudowne nakarmienie pięciu tysięcy" z rozdającym chleb Chrystusem na pierwszym planie.

Ceny biletów nie zostaną zmienione.

Trasa główna rozszerzona - 12 zł normalny, 8 zł ulgowy

Zwiedzanie strychu - 5 zł

Zwiedzanie piwnic - 5 zł

Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto