Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palisz od dawna? Zbadaj płuca – nie daj szansy rakowi. Zobacz, jak zapisać się na badania na Dolnym Śląsku!

Maciej Sas
Dwa tysiące Dolnoślązaków dowiadują się każdego roku, że cierpią na raka płuc. Ogromna większość z nich zgłasza się do lekarza zbyt późno, gdy szanse na skuteczne leczenie radykalnie spadają. By zmienić ten zabójczy trend, przygotowano specjalny program badań przesiewowych.

Palisz? Niedobrze – wiadomo. Ale jeszcze gorzej będzie, jeśli regularnie nie sprawdzasz stanu swoich płuc. Ich nowotwór wykryty za późno niechętnie poddaje się leczeniu. Dane z pilotażu sieci onkologicznej wskazują na wysoki odsetek najwyższych stadiów zaawansowania tej choroby. Ponad 70 procent pacjentów zgłasza się w 3. i 4. stadium zaawansowania. To radykalnie ogranicza możliwości terapeutyczne i szanse na wyzdrowienie.

Właśnie z myślą o osobach narażonych na takie niebezpieczeństwo Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Onkologii przygotowały program mający za zadanie wykryć chorobę wcześniej i dać jej skuteczny odpór. Osoby zakwalifikowane do badań będą mogły bez skierowania wykonać tzw. niskodawkową tomografię płuc w pracowni w DCO we Wrocławiu oraz w jego filiach w Legnicy i Jeleniej Górze. W Wałbrzychu badania realizuje firma Affidea.

– Program umożliwia nam szybsze wykrycie nowotworów płuc we wczesnym stadium zaawansowania choroby, co pozwala na poprawę wyników leczenia i na zapewnienie ciągłości opieki nad pacjentami – wyjaśnia dr Ireneusz Pawlak, torakochirurg, zastępca dyrektora DCO ds. lecznictwa.

Do udziału w programie zaproszonych jest kilka grup Dolnoślązaków:

1. Ci, którzy mają od 55 do 74 lat, palili przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat i nadal palą lub od momentu zaprzestania palenia nie minęło więcej niż 15 lat.

2. Osoby w wieku od 50 do 74 lat, które paliły przynajmniej paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat i nadal palą lub od momentu zaprzestania palenia nie minęło więcej niż 15 lat. Ważnym kryterium jest też to, czy osoba zgłaszająca się była narażona na działanie czynników rakotwórczych, np. kadmu czy azbestu. Istotna przesłanką do udziału w projekcie są też przypadki chorób nowotworowych w rodzinie oraz występujące u zgłaszającego się choroby układu oddechowego np. POChP lub włóknienie płuc.

Wszyscy, którzy zostaną zakwalifikowani do programu przez trzy najbliższe lata mają mieć badania NDTK wykonywane co rok. Będą też konsultowani pulmonologicznie, a poza tym mogą skorzystać z porady antynikotynowej. Gdyby w badaniu radiologicznym zostały u nich wykryte niepokojące zmiany, będą w trybie przyśpieszonym kierowani do diagnostyki pogłębionej.

Żeby zgłosić się, wystarczy zadzwonić do Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc pod numer telefonu 71 72 62 525 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00). Tam osoba zakwalifikowana do udziału w programie zostanie skierowana do szpitala lub ośrodka na Dolnym Śląsku, w którym są wykonywane są badania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Palisz od dawna? Zbadaj płuca – nie daj szansy rakowi. Zobacz, jak zapisać się na badania na Dolnym Śląsku! - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto