Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najświętsza Maria Panna ogłoszona patronką Malborka. Dekret Stolicy Apostolskiej zaprezentowany podczas uroczystej sesji Rady Miasta

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
W piątek (8 grudnia) odbyły się uroczystości związane z ogłoszeniem Najświętszej Marii Panny oficjalną patronką Malborka. Jak podkreślano, to nie tylko akt religijny, ale i wydarzenie o znaczeniu kulturowym.

Najświętsza Maria Panna patronką Malborka. Ogłoszenie dekretu podczas sesji

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się sesją Rady Miasta. W sali posiedzeń magistratu zebrali się przedstawiciele władz miasta, duchowieństwo, mieszkańcy, przedstawiciele miejscowych instytucji.
To tam odczytany został dekret Stolicy Apostolskiej z 5 lipca 2023 r. o uznaniu Najświętszej Marii Panny patronką Malborka.

O kulcie maryjnym, obecnym w mieście od wielu wieków mówił dr Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Zwrócił też uwagę, że uroczystości mają nie tylko wymiar religijny.

To jest także wydarzenie kulturowe. To następny etap tego procesu, który się dzieje i dziać musi, czyli procesu adaptacji dziedzictwa i budowania tożsamości miejsca przez mieszkańców Malborka – podkreślił Janusz Trupinda w swoim wystąpieniu.

Jak przypomniał, przybywający do miasta powojenni osadnicy musieli zmierzyć się z obcą kulturą.
- Nie ma już strachu, że to jest nie nasze, niemieckie. Po 1945 r. zrobiliśmy tutaj tak dużo, że Malbork jest już naszym dziedzictwem – ocenił Janusz Trupinda. - To wzbogacenie naszej obecności tutaj. Dlatego chcę wyrazić głęboki szacunek za tę decyzję. Krytycy byli, są i będą. I zawsze ktoś będzie się z tego naśmiewał, będzie przeciw.

Dekret o elekcji Marii potwierdzony przez Stolicę Apostolską w rękach władz

Szacunek dla władz „bogatego w dzieje miasta, znanego doskonale w Polsce i szeroko w Europie” wyraził również ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski.

Powodem mojej obecności tutaj jest miły obowiązek przekazania miastu postanowienia Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wychodzi ono naprzeciw decyzji Rady Miasta, która uznała za stosowne, aby wesprzeć swoim głosem wniosek osób pragnących uznać Najświętszą Marię Pannę patronką Malborka. Duża grupa mieszkańców to rzymscy katolicy, gromadzący się w 6 kościołach parafialnych. Osoba Marii z Nazaretu jest dla nich kimś ważnym, znaczącym, bliskim – przyznał ks. Jacek Jezierski.

Ks. biskup przeczytał dekret, w oryginale przygotowany po łacinie, w tłumaczeniu niedosłownym, ale, jak zapewnił, „nie zmieniające treści, ale w sferze języka nie jest tak barokowe”:

"Zarówno w przeszłości, jak i współcześnie mieszkańcy Malborka darzą wielką czcią Najświętszą Marię Pannę, matkę Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Wierni świeccy wystąpili o uznanie jej za patronkę Malborka. Władze miejskie wsparły ten głos. Biskup elbląski, Jacek Jezierski, przyjął ten wybór i uznał Marię za patronkę miasta. W liście z 11 kwietnia 2023 r. biskup prosi o potwierdzenie tej elekcji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o ustanawianiu patronów. Po rozpatrzeniu prośby Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka uznała wybór oraz jego aprobatę za zgodne z przepisami prawa. Dlatego Dykasteria potwierdza, że Najświętsza Maria Panna jest patronką miasta Malbork. Wiąże się to z nabyciem praw i przywilejów liturgicznych."

Dokument trafił do rąk Pawła Dziwosza, przewodniczącego Rady Miasta Malborka oraz Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka.

To historyczna chwila dla Malborka i wszystkich mieszkańców. To moment, na który wielu czekało. Jest to pewien element, który w historii naszego miasta był potrzebny. Pragnę wyrazić zadowolenie i podziękowanie za to, że Stolica Apostolska przychyliła się do woli mieszkańców i Rady Miasta. Czujemy się zaszczyceni. To nowa karta w historii miasta, która dla wielu mieszkańców jest bardzo istotna – przyznał Paweł Dziwosz.

ZOBACZ TEŻ: Najświętsza Maria Panna zostanie patronką miasta? Większość radnych powiedziała "Tak"

Patronka "obejmie płaszczem miasto" i tych, którzy mówią "zabobon"

Trwającą trzy lata drogę do uroczystego ogłoszenia Marii patronką przypomniał radny Kazimierz Pietkiewicz, który zainicjował cały proces. Gdy zaczął zbierać w parafiach podpisy poparcia, wprowadzono reżim sanitarny w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. Mimo to w krótkim czasie pod wnioskiem złożyło swój podpis ok. 3000 mieszkańców. Wspierali tę inicjatywę również malborscy księża.

Dotarliśmy do tego dnia, że Maria obejmie płaszczem nasze miasto – podsumował Kazimierz Pietkiewicz. - Maria jako matka nie zostawia nikogo, nawet tych, którzy dzisiaj szkalują, którzy mówią „zabobon”. Ona jest matką wszystkich. Niech dalej nam patronuje i otacza opieką.

Uczestnicy uroczystego posiedzenia Rady Miasta wpisali się do wystawionej księgi pamiątkowej. Po sesji w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odbyła się msza święta. W intencji miasta i mieszkańców odprawili ją biskupi i malborscy księża.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto